Chankapur Dam waterfall travel guide and bike ride


Hello, We are going to visit Chankapur Dam and waterfall. Which is just a 4 to 5 hours distance from Mumbai. A less known place, This will help you to plan your weekend gateway on the way to the nearest hill station. I am sharing my personal experience, some useful tips, how to reach some beautiful photos. This will help you as Travel Guide. So you can plan your trip.

नमस्कार मित्रांनो माझ्या दुसर्‍या ट्रॅव्हल ब्लॉगवर स्वागत आहे. यावेळी आपण चणकापूर धरण आणि चणकापूर धबधब्याला भेट देणार आहोत. जे मुंबईपासून अवघ्या ४ ते ५ तासांच्या अंतरावर आहे. एक कमी ज्ञात ठिकाण, हे तुम्हाला जवळच्या हिल स्टेशनच्या मार्गावर तुमच्या वीकेंड गेटवेचे नियोजन करण्यात मदत करेल. त्या सोबत मी माझा वैयक्तिक अनुभव शेअर करत आहे, काही उपयुक्त टिप्स, सुंदर फोटो, कसे पोहोचवायचे. तुम्हाला प्रवास मार्गदर्शक म्हणून मदत करेल. त्यामुळे तुम्ही तुमच्या सहलीचे उत्तम नियोजन करू शकता.

Personal experience and Bike ride Chankapur

We visited this place while my bike ride Purva wield life. We started from Mumbai after office time and chose Mumbai – Agra highway via the Nashik route. Road conditions are super till Nashik after that some crack road Vani Sapatashrungi Devi mandir is on the way in between Nashik and Saputara.

आम्ही आमच्या सापुतारा बाईक राईड दरम्यान आम्ही या ठिकाणी भेट दिली. ऑफिसच्या वेळेनंतर मुंबईहून निघालो आणि नाशिक मार्गे मुंबई-आग्रा हायवे निवडला. नाशिक ते सापुतारा दरम्यान वणी सप्तशृंगी देवी मंदिर या मार्गावरून काही अंतरावर चाणकापूर धबधबा आणी धरण आहे. येथील रस्ता थोडा खराब आहे.

We stop there, but it’s 1:30 am so we are unable to visit Saptashrungi gad at that time. So we moved forward now we feel a bit sleepy. so we start searching places for Camping.

आम्ही सप्तशृंगीगड येथे थांबलो, त्यावेळी रात्रीचे 1:30 वाजले होते त्यामुळे आम्ही त्या वेळी सप्तशृंगी गडाला भेट देऊ शकलो नाही. आणी आम्ही पुढे निघालो आता आम्हाला थोडी झोप येत होती. म्हणून आम्ही कॅम्पिंगसाठी जागा शोधू लागतो.

Camping near Chankapur Dam

Finally, we got a place, it’s near to one village. It’s night so nothing was visible. So we set our tent and park our bikes in front and back of the tent for extra safety and security. It’s an amazing experience.

शेवटी, आम्हाला एक जागा मिळाली, ती एका गावाजवळ होती. रात्र झाली त्यामुळे काहीच दिसत नव्हते. त्यामुळे आम्ही आमचा तंबू लावला आणि अतिरिक्त सुरक्षिततेसाठी आमच्या बाईक तंबूच्या पुढे आणि मागे उभ्या केल्या एक. तो एक आनंददायी अनुभव होता.

We use our tent to stay and take a rest Just 22 km away from Saputara. It’s a memorable moment. The surrounding nature is so beautiful and the air comes with cold weaves so it’s the best adventures place for Us.

हे ठिकाण सापुताऱ्यापासून फक्त 22 किमी अंतरावर होते. पण रात्र फार झाल्याने आणि विश्रांती घेण्यासाठी आम्ही आमचा सोबत असलेला तंबू मांडून घेतला. तो एक संस्मरणीय क्षण होता. आजूबाजूचा निसर्ग खूप सुंदर आहे आणि थंड हवा वार्‍याच्या लहरींसोबत येत होती. एकंदरीत आमच्यासाठी सर्वोत्तम साहसी अनुभवा पैकी एक होता.

In the morning, we wake up and checked Gps. We surprise because we were just behind Chankapur Dam. We start our bikes and move towards Chankapur Dam. Which is just 5 minutes distance from our camping point.

सकाळी, आम्ही उठलो आणि Gps तपासले. आम्ही चणकापूर धरणाच्या मागे होतो म्हणून आश्चर्यचकित होतो. आम्ही आमच्या बाईक स्टार्ट करून चणकापूर धरणाकडे निघालो. जे आमच्या कॅम्पिंग पॉईंटपासून फक्त 5 मिनिटांच्या अंतरावर आहे.

Chankapur Dam beautiful view.

When we reached Chankapur Dam, we saw a very scenic view, a beautiful lake full of water like blue color ink spread on the ground. and panoramic view of green Mountain just behind the lake and Steep valley along with the dam. One road going through the water.

चाणकापूर धरणावर पोहोचल्यावर एक अतिशय निसर्गरम्य नजारा दिसला, निळ्या रंगाच्या शाई जमिनीवर पसरावी त्या सारख्या पाण्याने भरलेला सुंदर तलाव. आणि तलावाच्या अगदी मागे असलेल्या हिरव्यागार डोंगराचे विहंगम दृश्य आणि धरणासोबतच खडी दरी. एक पूल त्या पाण्यातून जाताना. निसर्गाचे अप्रतिम सौंदर्य आम्हास पाहता आले.

Advertisements

Chankapur waterfall near Dam

Chankapur waterfall is a dam water flow between good Hight and rock which become a small waterfall which gave in the unbelievable scenic view. Best place to visit In the monsoon surround with Lush Greenery.

चणकापूर धबधबा हा एक धरणाच्या पाण्याचा प्रवाह आहे जो चांगली उंची आणि खडकाच्या दरम्यान एक छोटा धबधबा बनतो ज्याने अविश्वसनीय निसर्गरम्य दृश्य दिले. पावसाळ्यात हिरवाईने वेढलेले पाहण्यासाठी सर्वोत्तम ठिकाण आहे.

We defiantly suggest this place best holiday spot and  Ideal weekend getaways. If you want to be with the Beauty of nature this is the right place for you. on the way to Purna Wildlife sanctuary.

आम्ही हे ठिकाण उत्तम सुट्टीचे ठिकाण आणि आदर्श वीकेंड गेटवे सुचवतो. जर तुम्हाला निसर्गाच्या सौंदर्यासोबत राहायचे असेल तर तुमच्यासाठी हे योग्य ठिकाण आहे. पूर्णा वन्यजीव अभयारण्याच्या वाटेवर.

If you are a nature lover you will defiantly like this place due to its pleasant climate, surround by several waterfalls which have become an attraction for travelers like us.

जर तुम्ही निसर्ग प्रेमी असाल तर तुम्हाला हे ठिकाण त्याच्या आल्हाददायक हवामानामुळे नक्कीच आवडेल, आजूबाजूला अनेक धबधब्यांनी वेढलेले आहे जे आमच्यासारख्या प्रवाशांसाठी आकर्षणाचे केंद्र ठरले आहे.

After that, we move towards Don hills a small hill station less crowded. Canada National Park, Purna wildlife sanctuary.

त्यानंतर, आम्ही डॉन हिल्सच्या दिशेने निघालो, एक लहान हिल स्टेशन कमी गर्दी चे ठिकाण आणी पूर्णा वन्यजीव अभयारण्य.

How to reach Chankapur Dam travel guide

The nearest airport is ozar airport which is 71 km by Chankapur dam

Nearby railway station = 81 Km

Chankapur Dam, Maharashtra 423502

Distance from Chankapur Dam to

Mumbai – 236
Pune – 285
Nashik – 67.7 km
Saputara – 28.1 km
Don hill – 37 km
Bhandardara – 142 km
Vani – 24.9 km
Surat – 183
Ahmedabad – 428 km

Tips and Things to do

  • You can do personal camping near the dam, Please take prior approval from the local authority
  • There was no food facility or hotel near the dam so bring your food with you
  • The best time to visit is Monsoon.
  • you can saw a waterfall on the way to Arjun Sagar dam.
  •  

Near by places to visit

Categories: ADVENTURE, LAKES & DAMS, TOURS & BIKE RIDES, UNKNOWN PLACES, Water fallTags: , , , , , ,
English हिन्दी मराठी
%d